You are currently viewing Д-р Христо Кирилов : Ацетокаустин е без аналог на пазара при премахване на кокоши трън

Д-р Христо Кирилов : Ацетокаустин е без аналог на пазара при премахване на кокоши трън

  • Reading time:1 мин. четене

Доктор  Христо Кирилов е с 25 години стаж като лекар с две специалности – Вътрешни болести и Обща медицина. Има допълнителни квалификации в областта на Конвенционална ехография, Хомеопатията – Боарон Франция и Немски Хомеопатичен Съюз / DHU / , Нутрилогията и диетологията и  Спешната помощ. Освен това е и лектор по Ергономия към АЕБТРИ. В дългогодишната си практика на семеен лекар се сблъсква с различни кожни заболявания, които нарушават качеството на живот на неговите малки и големи пациенти.

Какви са предизвикателствата за кожата ни през летния сезон?

През лятото кожата ни е изложена на множество рискове от всякакво естество. Посещенията на обществени басейни, душове, съблекални, спа центрове и тн.  са чудесно място за разпространение на вируси, защото са топли места с повишен процент влажност. Например, един такъв вирус е HPV (човешки папилома вирус), който е причинител за появата на кокоши тръни (обикновени брадавици). Ако имунната система е компрометирана, брадавичните вируси лесно и бързо проникват в клетките на кожата в зони, в които има дори и най-леки наранявания или одрасквания.

Какво точно представлява кокошият трън?

Кокошият трън или обикновената брадавица (verruca vulgaris на латински) представлява твърд, надигнат, гладък възел, образуващ с времето мазолесто-подобна повърхност, който засяга най-често ръцете и ходилата. Когато вирусът влезе в цепнатина на кожата, на мястото може да се появи болка, зачервяване и изострена чувствителност при докосване.

Как можем да се заразим?

Никой не е защитен – всеки от нас може да бъде инфектиран. Може да се заразите при директен контакт с друг човек или при досег със заразена повърхност – при подходящи условия на размножаване, брадавиците могат да причинят инфектиране и без наличие на допир, например в плувните басейни.

Децата са особено уязвими, тъй като тяхната имунна система все още не е напълно развита. Брадавичните вируси проникват по-лесно през изтъняла, суха кожа. Хората с различни атопични състояния като алергичен дерматит, невродермит или сенна храма, са особено чувствителни, защото при тях способността на кожата да ограничава вирусните инфекции е понижена. Хората със студени и влажни ръце и крака, също са по-склонни към лесно инфектиране с брадавични вируси. Непроветриви обувки като гумени обувки (ботуши) или спортни обувки (гуменки, маратонки) също могат да са причина за развитие на вируса. Допълнителни фактори са отслабена имунна система, психическо напрежение,  физическото натоварване,  скорошна голяма хирургична операция, бременност и др.

Инкубационният период или времето между инфектирането и първите признаци на брадавици е различно – от 4 седмици до 8 месеца.

Какво става, ако не се премахне?

Своевременното отстраняване на кокошите тръни намалява вероятността да се появят по други части на тялото или да инфектират други хора. Освен това, ако не се вземат навременни мерки, обикновената брадавица може да се превърне в причина за болка и дискомфорт и съответно да затруднява човек в извършването на обикновени дейности в ежедневието.

Как можем да го отстраним?

Има множество и различни методи за премахване на кокоши тръни – домашни, от аптечната мрежа и хирургични лечения. В лекарския кабинет може да бъдат използвани няколко манипулации – замразяване /криотерапия/ с течен азот, лазерна терапия или хирургично отстраняване с помощта на хирургични инструменти. Но някои пациенти се страхуват от подобни интервенции, особено когато става дума за деца. Съществува известен риск от кожно дразнение или болка по време на процедурата, както и появата на пигментации или белези в последствие.

Заради стреса от посещението при лекар, много хора прибягват до домашните методи за самолечение, които често включват различни билки, отвари и др, които нямат доказан ефект. Даже напротив – ако опитате да се самолекувате особено с различни игли, ножици или режещи инструменти, се излагате на  реална опасност и можете много да си навредите.

Моята препоръка е при каквито и да било съмнения относно вида брадавици или начин на третиране да се направи консултация с лекар. След като специалист е установил, че става дума за кокоши тръни, при леки случаи, единични лезии или невъзможност за достъп до специалист,  те могат да бъдат третирани в домашни условия, с доказани и клинично тествани продукти, съдържащи монохлороцетна киселина, като  Ацетокаустин.

Продуктът се нанася веднъж седмично и е напълно безболезнен, когато стриктно се спазват указанията за употреба. Преди нанасяне здравата кожа около брадавицата задължително се покрива плътно с добре прилепващо мазило (вазелин или цинкова паста). След защитата, върху кокошия трън се поставя малко количество от Ацетокаустин с помощта на апликатора. Разтворът има силно изразено разграждащо действие (хидролизира протеините) и само леко навлажняване на брадавицата с апликатора е напълно достатъчно. Монохлороцетната киселина разтваря горната повърхност като образува коричка и след като третирането се повтори няколко пъти, брадавицата изчезва напълно.

Не трябва да третирате брадавицата, по-често от веднъж седмично. Максималната площ на третиране е 2 cm²; това съответства приблизително на обща площ от 1,4 cm x 1,4 cm. Когато има няколко брадавици близо една до друга, третирането трябва да започне само с една брадавица и едва когато тя е зараснала, трябва да продължите с третирането на останалите брадавици. Прилагането на Ацетокаустин при деца под 6-годишна възраст трябва да се извършва от лекар. При по-големи деца третирането трябва да се извършва от възрастен.

Ако Вие трябваше да изберете един метод за премахване, кой щеше да е той?

За мен, Ацетокаустин е без аналог на пазара в качеството си на средство за домашно лечение на кокоши тръни, защото се използва лесно, безболезнено и за кратък период от време – при нанасяне веднъж седмично, съгласно препоръките, в повече от случаите за отстраняване на брадавицата са необходими най-много 5 нанасяния.